Guten Appetit

wtorek, 22 kwietnia 2014

ORKISZ - ŻYCIODAJNE ZBOŻEW każdym sklepie ze zdrową żywnością dostaniesz orkisz i produkty na bazie orkiszu. Jest tego niemało. Orkisz stał się modny, a wybór produktów jest ogromny.
Jest to idealny produkt dla tych, którym leży na sercu własne zdrowie i zdrowie najbliższych. Wprowadzenie go do diety ma same plusy i  nie jest trudne, bo orkisz ma cudowny słodkawo-orzechowy smak.

CO TO JEST ORKISZ ? EKOLOGICZNA UPRAWA ORKISZU

Jest to prastary gatunek zboża. Pszenica orkisz (Triticum spelta L.) była znana i ceniona już w czasach starożytnych i uprawiana częściej niż dzisiaj. Uznawana była za pokarm dający siłę, dlatego spożywana była przez gladiatorów i zawodników igrzysk.
W XII wieku właściwości tego zboża rozpropagowała przeorysza klasztoru Benedyktynów Hildegarda z Bingen, wizjonerka i uzdrowicielka. Mniszka uznawała orkisz za najzdrowsze ziarno zbożowe, które działa rozgrzewająco i natłuszczajaco. Cudowne właściwości pszenicy orkisz odkrywane są na nowo. Powraca ono do łask dzięki wielorakim zaletom i dzięki wzrostowi upraw ekologicznych. Orkisz należy do najmniej wymagających zbóż jeśli chodzi o uprawę. Jest odporny na warunki pogodowe, może być uprawiany na ubogich glebach. Nie wymaga stosowania sztucznych nawozów. Poza tym twarda łuska otaczająca ziarno skutecznie zabezpiecza przed skażonymi zanieczyszczeniami z atmosfery, a nawet przed promieniowaniem radioaktywnym.
Uprawa orkiszu jest jednak marginalna, ponieważ orkisz daje dużo mniejszy plon, niż reszta zbóż.
Nasze uprzemysłowione społeczeństwo preferuje masę - w tym przypadku jakość musiała ustąpić. Ma to jednak jeden ogromny plus. Zapomniany przez ludzi orkisz został nietknięty przez zabiegi "uszlachetniajace" przez rolniczy biznes. I tak oto mamy do dyspozycji zboże o tych samych wartościach co przed kilku tysiącami lat.
Ziarno orkiszu wykorzystywane jest w dwóch fazach dojrzałości, całkowicie dojrzałe ziaro-najpopularniejsze i w fazie dojrzałości mlecznej tzw. orkisz zielony ( Grünkern). Bardzo popularny w Niemczech. Jest niezwykle smaczny. Można go spożywać w postaci kotletów, sosów i zup. Przepis na kotleciki z zielonego orkiszu i parę słów o samym ziarnie znajdziesz: tutaj.

WARTOŚCI ZDROWOTNE I ODŻYWCZE ORKISZU
 • jest doskonałym źródłem witaminy A, D, E, witamin z grupy B, PP oraz następujących składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia, cynku, miedzi, manganu i fosforu
 • zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływające na układ krążenia. Dominującym kwasem tłuszczowym jest bardzo wartościowy dla naszego zdrowia kwas linolenowy
 • znaleziono w nim obecność rodanidu, substancji biologicznie czynnej, która jest naturalnym antybiotykiem występującym w ślinie, krwi i mleku matki
 • poprawia motorykę przewodu pokarmowego, ze względu na dużą ilość błonnika
 • dojrzały orkisz zawiera znaczne ilości kwasu krzemowego
 • zawiera gluten dobrze przyswajalny przez nasz organizm co zwiększa bardzo jego tolerancję przez bezglutenowców
 • ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego, dlatego poleca się go we wszystkich dietach oczyszczających organizm. Przy zastojach wątroby, złej jakości krwi, wysuszeniu skóry orkisz jest naprawdę bezkonkurencyjny. Po kilku dniach diety czuć wyraźną poprawę w kondycji i wyglądzie zewnętrznym. Ciało staje się lżejsze i elastyczniejsze. Poprawia się nastrój, za jakość którego również odpowiada wątroba. Zapobiega także kamicy żółciowej
 • kleik orkiszowy jest dobry dla chorych na cukrzycę, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę oraz zwiększa tempo przemiany materii. Ziarno orkiszu zawiera 2 razy mniej maltozy, węglowodanu odpowiedzialnego za szybki wzrost cukru we krwi.
 • dzięki zawartości fitosteroli obniża poziom cholesterolu we krwi
 • kąpiele w wywarze z plew orkiszowych pomagają w leczeniu dolegliwości skórnych
Orkisz ze względu na działanie odświeżające i nawilżające ( wg chińskiej medycyny należy do elementu Drzewa, czyli smaku kwaśnego ) świetnie nadaje się na wiosenną dietę orkiszową. Podczas diety powinniśmy jeść orkisz przynajmniej 1 raz dziennie. Dieta pomaga w pozbyciu się toksyn i zwiększa odporność organizmu.
Według naukowców systematyczne stosowanie diety orkiszowej wzmacnia i regeneruje wszystkie narządy i układy w organiźmie - przywraca zdrowie.

CZEGO UNIKAĆ PRZY PRZYGOTYWANIU ORKISZOWYCH DAŃ ?
 • przede wszystkim unikać naczyń alumniowych, z tworzyw sztucznych, z uszkodzoną emalią czy teflonem
 • nie używać kuchenki mikrofalowej
 • nie odcedzać potraw gotowanych, gdyż przy odcedzaniu pozbywamy się cennych składników mineralnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się przepis? Możesz go skomentować i podzielić się ze znajomymi. Komentarze bardzo mnie motywują:)